معرفی کتاب های کودک و نوجوان پرطرفدار و جدید در این پست وبلاگ توی جو، اگر دوست دارید فرزندانتان علاقمند به کتاب شوند یکی از بهترین سنین شروع کتابخوانی دوران کودکی است و از آن مهم تر انتخاب کتاب مناسب برای کودکان است که می تواند باعث علاقمندی یا تنفر آن ها از کتاب شود. در این پست باهم میخواهیم نگاهی داشته باشیم به محبوب ترین کتاب های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سراسر کشور که براساس داده های سامانه کتابداری این مرکز انتخاب شده اند. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که در سال 1344 پایه‌گذاری شد، گسترده ترین شبکه کتابخانه‌های کودکان و نوجوانان را دارد و از برجسته‌ترین تولیدکنندگان کتاب کودک است. این سازمان علاوه بر کتاب، محصولات فرهنگی دیگری مانند فیلم و سرگرمی‌های سازنده و موسیقی نیز برای کودکان تولید می‌کند. در ادامه با 6 کتاب پرخواننده این نهاد در سال 1401 آشنا می شویم.

1- کتاب دختر نارنج و ترنج و سه دیو

اولین رتبه در سامانه کتابداری مراکز کانون در اختیار کتاب دختر نارنج و ترنج و سه دیو است با 10866 بار امانت، این کتاب اثر حدیث لرزغلامی از نشر شهر قلم است.

معرفی کتاب کودک و نوجوان

خلاصه مقدمه کتاب دختر نارنج و ترج و سه دیو

“این قصه‌ها را پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها شنیده‌اند، لذت برده‌اند و بچه‌ها و نوه‌هایشان را در لذت آن شریک کرده اند. این قصه‌ها را پدرها و مادرها هم شنیده‌اند، لذت برده‌اند و بچه ها را در لذت آن شریک کرده‌‎اند. این قصه ها این بار با تصویرهای زیبایی کنار هم قرار گرفته‌اند تا کودکان و بزرگ‌ترها با هم از آن لذت ببرند. بزرگ‌ترها با خواندن آن به دوران شیرین کودکی‌شان سفر می‌کنند و کودکان همزمان که قصه را از زبان بزرگ‌ترها می شنوند، در دنیایی که تصویرها برای داستان خلق کرده‌اند، گردش می کنند. هر سن و سالی دارید، این کتاب ‌ها را دوست خواهید داشت.”

پست مرتبط: 4 کتاب حروف الفبا برای آموزش به کودکان رایگان

2-کتاب زنبوره، کجا؟ کجا؟

دومین رتبه کتاب تعلق دارد به کتاب زنبوره، کجا؟ کجا؟ با 9673 بار امانت، این کتاب نوشته خانم زره پریرخ از انتشارات توت است. کتاب زنبوره کجا؟کجا؟ دارای 24 صفحه است و سال انتشار آن هم 1398 است. کتاب زنبوره کجا ؟ کجا؟ داستانی کوتاه و لذت‌بخش دارد. شخصیت اصلی داستان، زنبوری کوچک است که می‌خواهد جایی پنهان شود. این شخصیت دو بعد متفاوت دارد: ریز است و کوچک و در عین حال نیش می‌زند و آسیب می‌رساند. همین نیش زدن است که باعث می‌شود همه درخواست زنبور را برای پنهان‌کردنش رد کنند. از جوجه گرفته تا شیر، سلطان جنگل همه‌ و همه زنبورک قصه را پس می‌زنند. متن کتاب متناسب با گروه سنی خردسالان در بعضی قسمت‌ها ریتمیک و آهنگین است. مثلاً: زنبور فسقلی گفت: «بیز بیز، بگذار یک جایی قایم بشوم. این بر لپت، آن‌بر لپت.» نویسنده از آوا هایحیوانات هم در ساختن زبان اثر استفاده کرده است. برخی از آن‌ها برای ما آشنا هستند مثل جیک‌جیک گنجشک، هوهوی جغد، میومیوی گربه.

معرفی کتاب کودک و نوجوان

معرفی کتاب زنبوره کجا؟کجا؟

بیز بیز، زنبور ریزه‌میزه و فسقلی راه افتاده است توی چمنزار و دارد دنبال جایی برای قایم شدن می‌گردد. اما مثلاً کجا؟ زیر نوک جوجه کوچولو چطور است؟ جوجه تا این را شنید جیک‌جیک‌کنان شروع کرد به جیغ کشیدن. بیز بیز چه‌کار کرد؟ خب معلوم است، فرررررار کرد، فررررار. کمی جلوتر زرافه بیز بیز را دید و گفت: «فوتا فوتا! زنبوره، کجا؟ کجا؟» زنبور فسقلی گفت: «بیز بیز، بگذار یک جایی قایم بشم. این برِ لپت، آن برِ لپت.» زرافه چه‌کار کرد؟ نکند شما هم مثل من فکر می‌کنید حتی زرافه هم با آن قد بلندش، از بیز بیز می‌ترسد؟!


3- کتاب موش سر به هوا

معرفی کتاب کودک و نوجوان

رتبه سوم سامانه کتابداری مراکز کانون در سال 1401 تعلق دارد به کتاب موش سر به هوا اثر فرهاد حسن زاده با 9438 بار امانت، این کتاب توسط خود   کانون پرورش فکر کودکان و نوجوانان منتشر شده است و گزینه بسیار خوبی برای بچه های 6 سال به بالا می باشد. کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به ادبیات داستانی و والدینی که دوست دارند برای فرزندانشان قصه بخوانند نباید از این کتاب غافل شوند.

معرفی کتاب موش سر به هوا

کتاب موش سر به هوا داستان هفت موش است که با هم سفر می‌کنند. شش‌تای آن‌ها مانند هم‌ سر به زیرند اما یکی سر به هواست. موش سر به هوا با اینکه فراموش کرده کوله‌ی غذاها را با خودش بیاورد و خجالت می‌کشد اما با شنیدن سرزنش‌های موش‌های دیگر، سرش را پایین نمی‌اندازد. موش‌ها سفر را ادامه می‌دهند و جلو می‌روند تا به درخت گردو می‌رسند. زیر درخت، شش گردو هست. همه از آن‌ها می‌خورند به‌جز سربه‌هوا. بعد به شش تکه پنیر می‌رسند اما باز هم همه غذا می‌خورند به‌جز سربه‌هوا. سربه‌هوا گرسنه‌ است اما حرفی نمی‌زند. یعنی امکانش هست این سر به هوایی در جایی به کار بیاید و مفید باشد؟


4- کتاب تاپ تاپ خمیر من کو؟ تشت پنیر من کو؟

در رتبه چهارم پست معرفی کتاب کودک و نوجوان پرخواننده‌ کانون پرورش فکری کتاب تاپ تاپ خمیر من کو؟ تشت پنیر من کو؟ اثر طاهره ایبد با 8946 بار امانت قرار دارد. کودکان گروه سنی پیش از دبستان از شنیدن و خواندن کتاب تاپ تاپ خمیر من کو؟ تشت پنیر من کو؟ لذت می‌برند.

معرفی کتاب کودکان

معرفی کتاب تاپ تاپ خمیر من کو؟ تشت پنیر من کو؟

خاله صاحب خانه یک تشت پنیر دارد. توی آن یک عالمه خمیر دارد. تشت پنیر خیلی به شکم خمیری‌اش می‌نازد. دوست دارد آن را به همه نشان دهد. یک روز که خاله صاحب خانه خمیر درست می‌کرد، تشت پنیر بیرون آمد و راه افتاد و رفت. خاله صاحب خانه هم دنبالش می‌گشت. می‌پرسید: تاپ تاپ خمیر من کو؟ تشت پنیر من کو؟ این داستان که در مجموعه متل‌واره‌ها برای کودکان قرار می‌گیرد، با کلام ریتمیک و بازی‌های زبانی که ایجاد می‌کند، کودکان را می‌خنداند، آن‌ها را به خود مشغول می‌کند و به پرورش مهارت‌ های کلامی کودکان نیز کمک می‌کند.

5- کتاب عمو زنجیرباف و دزد پشت کوه قاف

کتاب عمو زنجیرباف و دزد پشت کوه قاف با 8429 بار امانت در رتبه پنجم قرار دارد. که در این بخش پست معرفی کتاب کودک و نوجوان پرطرفدار و جدید می خواهیم به آن بپردازیم. این کتاب اثر طاهره ایبد است که با زبانی آهنگین و ساده، این داستان را برای بچه‌ها روایت می‌کند؛ داستانی که برگرفته از ادبیات فولکلوریک ایرانی به‌خصوص متل‌ها و هیچانه‌ها است.  و برای گروه سنی بالای ۴ سال (نوباوه) مناسب است. تعداد صفحات این کتاب ۲۴ صفحه است.

کتابهای جدید کودک و نوجوان

معرفی کتاب عمو زنجیرباف و دزد پشت کوه قاف

ای عمو زنجیرباف، زنجیری می‌خواهم بلند و صاف. روز بباف. شب نخواب. اصلاً نرو زیر لحاف. هی بباف. وقتی که شد دراز دراز، زنجیر و بردار، پشت کوه بنداز. این کتاب از مجموعه متل‌ واره‌هاست که در کنار تصاویر جذاب با زبانی آهنگین و ساده، داستان را برای بچه‌ها روایت می‌کند.


6- کتاب گوسفندی که عصبانی بود، خیلی عصبانی

در رتبه ششم سامانه کتابداری مراکز کانون در سال 1401 کتاب گوسفندی که عصبانی بود، خیلی عصبانی اثری از ژوزف تئوباد و ترجمه معصومه انصاریان قرار دارد که تعداد امانت بردن آن 8252 بار بوده است. این کتاب دارای 32 صفحه است و سال انتشار آن 1397 بوده است.

معرفی کتاب

«گوسفندی که عصبانی بود، خیلی عصبانی» داستان گوسفندی به نام برفی است. برفی، به سیبی روی درخت چشم دوخته که بدست آوردن‌اش مشکل است. مدتی نمی‌گذرد که خواب‌اش می‌برد. هنگامی که بیدار می‌شود، پشمی آن سیب را خورده است. برفی عصبانی می‌شود، آنقدر زیاد که زمین می‌شکافد و او، درون گودال می‌افتد، حالا، آن پایین تنهای تنهاست…

خرید کتاب و کلام پایانی

ما برای راحتی کار شما کتاب هایی که در فروشگاه دیجی کالا موجود بودند را برای شما قرار دادیم که می توانید از آن طریق کتاب را خریداری کنید برای سایر کتاب می توانید فروشگاه کتاب مراجعه کنید همچنین برای امانت گرفتن و عضویت می توانید به مراکز کانون پرورش فکری شهر خود مراجعه کنید. برای پیدا کردند نزدیکترین مراکز کانون پرورش و فکری و نوجوانان  می توانید از طریق سایت این نهاد اقدام کنید برای انتقال اینجا کلیک www.kpf.ir کنید. در پایان هم باید خدمت شما عرض کنم که این پست در آینده نزدیکی بروزرسانی خواهد شد و کتاب های جدیدتری هم معرفی خواهد شد.