7 دلیل مهم برای بازی کردن با بچه ها کمتر از 6 سال

موضوع مهم این پست سایت اسباب بازی جو درباره بازی با کودکان است، ما در اینجا می خواهیم شما را با هفت دلیل مهم برای بازی کردن با بچه ها آشنا کنیم شاید بسیار از والدین در برخی اوقات که خودشان مشغول کاری نیستن و حوصله دارند با کودکان بازی می کنند اما بسیاری برای آن برنامه ای خاصی ندارند. و بسیاری از بچه ها نسبت به این موضوع اعتراض هم دارند ما از خیلی از پدر و مادر ها می شنویم که می گویند بعد از اینکه به درخواست بچه ها برای بازی کردن پاسخ منفی می دهیم آن ها می گویند اگر وقت بازی نداشتید چرا من را به دنیا آورید و بچه های الان بسیار مطالبه گر تر شدند پس حتما قبل از اینکه با پاسخ کوبنده آن ها رو به رو شوید حتما برای بازی با بچه ها برنامه ریزی کنید. در گذشته بخاطر خانواده پرجمعیت این مشکل کمتر وجود داشت ولی الان بخاطر تک فرزندی و زندگی در آپارتمان این مسئله از هر زمان دیگری مهم تر است در ادامه همراه ما باشید تا تاثیرات مهم بازی در رشد کودک را بشناسید.

7 تاثیر مهم بازی کردن کودکان

حتما تاثیرات مثبت بازی کردن با بچه ها بیشتر از این هفت مورد است اما ما 7 تا از مهم ترین ها را در این پست به شما معرفی می کنیم. 1- افزایش اعتماد به نفس 2- تقویت مهارت حل مسئله 3- افزایش قدرت بدنی در کودکان 4- قرار گرفتن در نقش های جدید و آمادگی برای بزرگسالی 5- آشنایی با کارگروهی و تعامل با دیگران 6- یادگیری روش های دفاع از خود 7- آماده شدن برای رفتن مدرسه

فرصت بازی برای کودکان چقدر باید باشد

بچه ها نوپا باید در دوران کودکی با روزانه فرصت بازی داشته باشند. بسیاری از متخصص ها پیشنهاد می‌کنند که حداقل 1 ساعت در روز با بچه ها بازی کنید تا بچه ها بتوانند آنچه را که به آنها علاقه دارد همراه با حداقل 30 دقیقه بازی فعال و سازمان یافته به رهبری بزرگسالان کشف کنند. برای دویدن، پریدن و صعود به زمین بازی بروید. از اشیاء ساده در اطراف خانه مانند جعبه‌های کوچک یا کاسه‌های مخلوط کن برای تشویق بازی‌‌ های تخیلی استفاده کنید. موسیقی تمیرین کنید و با سایر بچه‌ها و خانواده‌ها نیز دور هم جمع شوید تا کودک نوپای شما فرصتی برای بازی اجتماعی داشته باشد.

بازی کردن با بچه ها

بازی با نوزادان

بچه ها در دوران نوزادی هم نیاز به بازی دارند روش های مختلفی برای بازی با نوزاد ها وجود دارد یکی از آن استفاده از اسباب بازی های مختلف است  کاوش اشیاء جدید مانند جغجغه یا حیوانات عروسکی باشد راه های زیادی برای تعامل و تفریح با هم وجود دارد. تقلید از نوازندگان کودک، خواندن آهنگ، استفاده از آینه برای بررسی حالات صورت یا حتی دادن فضایی به کودک برای کشف نحوه حرکت بدن همگی به عنوان اشکال ارزشمندی از زمان بازی به حساب می آیند پس بازی در دروان نوزادی کودک هم اهمیت دارد.

انواع بازی های کاربردی و ایده ها

بازی می‌تواند شکل های متنوعی داشته باشد و تا زمانی که کودک شما سرگرم است هیچ راه درست یا غلطی برای انجام آن وجود ندارد. اگر به دنبال راهنمایی هستید این ایده‌ ها بازی می‌توانند به شما در شروع کار کمک کنند:

بازی کردن با بچه ها

  • ایجاد چالش های بازی متنوع

شما به عنوان والدین چالش بازی های متنوع برای بچه ها ایجاد کنید بازی فعال، بازی تخیلی، بازی خلاق (مثل استفاده از رنگ انگشت یا مداد رنگی)، بازی حسی (مانند بازی با آب یا شن) و بازی موسیقی به طرق مختلف کودک شما را تحریک می‌کند.

  • بازی و خواندن آهنگ های شاد

شرکت دادن بچه ها در فعالیت هایی مانند آشپزی، آهنگ خواندن و …همگی به عنوان بازی محسوب می‌شوند و یکی از بهترین راه‌ها برای تعامل با کودکان خردسال هستند و آن ها با اشتیاق زیاد به شما کمک می کنند.

  • اسباب بازی های چند کاره

اسباب‌بازی‌هایی را خریداری کنید که شرایط بازی های متنوع با آن ها وجود داشته باشد مثل بلوک های خانه سازی که قبلا به شما معرفی کردیم یا عروسک ها که بچه ها به کمک خیال پردازی خود عروسک ها می توانند در موقعیت مختلف آن را قرار دهند.

  • استفاده از وسایل خانه برای بازی

همیشه نیاز نیست که از اسباب بازی های مختلف استفاده کنید گاهی اوقات ساده ترین اشیا در نهایت سرگرم کننده ترین هستند. یک جعبه مقوایی کوچک را به خانه بازی یا قایق تبدیل کنید، با قابلمه و تابه موسیقی بسازید یا با چراغ قوه روی دیوار سایه درست کنید. ما در بخش بازی با بچه ها سایت اسباب بازی جو کلی از این نوع بازی ها را به شما معرفی می کنیم که نیاز به وسایل خاصی ندارد که شما با کلیک روی لینک مشخص شده با رنگ قرمز می توانید تماشا کنید.

  • اجازه بازی فرزندان خود با دوستانش را بدهید

متاسفانه در دوران کرونا بسیاری از کودکان فرصت بازی با دوستان خود را از دست دادند اما همانقدر که بازی والدین با کودکان مهم است چند برابر بیشتر از آن بازی کودکان با دوستانشان اهمیت دارد چون باعث تعامل و معاشرت بیشتر بچه ها با یکدیگر می شود.

بازی کردن با بچه ها

  • گوشی های خود را کنار بگذارید

در زمان بازی با کودکان گوشی خود را کنار بگذارید تا نشان دهید که تمام توجه خود را به او معطوف کرده اید این مورد کوچک بسیار مهم است که متاسفانه امروزه کسی آن را رعایت نمی کند و در حال بازی با بچه دارند ویدیو هایی اینستاگرامی یا پیام های تلگرامی را چک می کنند.

  • استفاده از فضای بیرون

گاهی باید از فضای آزاد بهر ببرید بچه ها هرگز از دویدن، پریدن و کوهنوردی در اطراف زمین بازی یا پارک خسته نمی‌شوند. حتی نوزادان خردسال هم عاشق تماشای مناظر، صداها و بوهای طبیعی هستند. فقط یک پتو برای نشستن یا دراز کشیدن آنها به همراه داشته باشید.

امیدواریم که پست 7 دلیل مهم برای بازی کردن با بچه ها مورد توجه شما قرار گرفته باشد و ایده های جدید به شما داده باشد که با فرزندان خود بازی کنید پیشنهاد می کنم  کتاب 250 بازی 5 دقیقه ای با بچه ها در خانه و مهد و مدرسه را تهیه کنید تا با کلی بازی جذاب و مخصوص بچه ها آشنا شوید. همین الان نسخه فیزکی کتاب آموزش بازی با بچه ها را می توانید از سایت معتبر دیجی کالا با  تخفیف 29 درصدی خریداری کنید.

کتاب آموزش بازی با بچه ها

پست پیشنهادی برای شما :  علت پزشکی ناخن جویدن کودکان چیست؟