10 تا از تنقلات سالم برای بچه مدرسه ای ها را بشناسید

در این پست سایت تصمیم گرفتیمه به شما 10 تا از تنقلات سالم برای بچه هایی که به مدرسه می روند را معرفی کنیم. امروزه همه پدر و مادر ها دنبال این هستند که فرزندانشان از مواد غذایی سالم استفاده کنند. و یکی از مهم ترین وعده هایی غذایی که باید به سالم سازی آن فکر کرد میان وعده و تنقلات مصرفی کودکان است که بخاطر در دسترس بودن کلی مواد غذایی خوشمزه و ناسالم سلامتی بچه ها را تهدید می کند. ما در لیست زیر یکسری تنقلات سالم برای کودکان به شما معرفی خواهیم کرد که به حفظ سلامت فرزند شما بسیار کمک می کند.

تنقلات مفید برای بچه هایی که به مدرسه می روند

 1. کودک مبتلا به کم خونیمویز و بادام
 2. کودک مبتلا به شب ادراری: ترکیب مغزهای فندق، بادام، گردو و پسته
 3. کودک کم بنیه: نخودچی
 4. کودک پرهیجان: شربتهای ترش‌مزه مثل عناب، آلبالو یا شربت آبلیمو شکر
 5. کودک مبتلا به یبوست: حریره بادام و انجیر خشک
 6. کودک با کلیه‌ی ضعیف: نارگیل آغشته به شکر
 7. کودک مبتلا به سرماخوردگی مکرر: بادام
 8. میوه های خرد شده از جمله ( هویج ، گلابی ، سیب ، هلو ، موز )
 9. پاپ کورن خانگی : بسیاری افراد خیال می کنند پاپ کورن یکی تنقلات ناسالم است، اما ذرت یک غله کامل و مغذی محسوب می‌شود. تا زمانی‌که آن را با انواع طعم‌دهنده‌های ناسالم ترکیب نکنند، ذرت بو داده می‌تواند یک میان وعده سالم برای کودکان باشد. می‌توانید پاپ‌کورن را با کمی کره تهیه کرده و مقداری پنیر پارمزان رنده شده روی آن بپاشید.

تنقلات سالم ، پودر سنجد و سنجد برای کودکان

سنجد خوراکی فراموش شده مفید برای بچه ها

متاسفانه امروزه کمتر کسی را پیدا می کنید که سنجد را در برنامه غذایی خود داشته باشد و بیشتر فقط برای تزئین سفره هفت سین از آن استفاده می کنند. در حالی که سنجد از جمله مفید ترین مواد غذایی است که چه بچه ها و چه کودکان می توانند از آن استفاده کنند از جمله این خواص را در زیر می توانید بخوانید.

 • در بهبود سحج (خراش) های ناشی از زیادی صفرا مفید است.
 • به عنوان تنقلات کودکان بسیار عالی است و خواص زیادی برایشان دارد.
 • مقوی معده، بندآورنده اسهال، شادی آور و در بهبود سردردهایی که ناشی از بخارات معده و اعضای دیگر باشد، موثر است.

  پست مرتبط: میان وعده افزایش وزن برای کودکان با طرز تهیه آسان

 • گوشتش، گوشت می رویاند، پوستش، پوست و هسته اش در نیرومندی استخوان موثر است.
 • مزاج آن سرد و خشک است و مصلح آن عسل و شکر سرخ است.

همچنین می توانند پودر سنجد را تهیه کنید تا از تمام خواص آن بهره ببرید. پودر سنجد را می توانید به شیر اضافه کنید تا خواص آن چند برابر شود همچنین می توانید فرنی بسیار خوشمزه از آن درست کنید برخی هم با پودر سنجد حلوا تهیه می کنند.

تنقلات مضر برای بچه ها

میان وعده ناسالم

در این قسمت با یکسری از تنقلات ناسالم برای کودکان آشنا می شوید. تنقلات تند، شور، مواد غذایی فراوری شده و پر ادویه، چیپس و پفک، غذاهای کارخانه‌ ای و آماده، سوسیس و کالباس و سایر فست‌ فودها و نوشابه‌ های گازدار و … حرارت و رطوبت را از بین برده و مانع از رشد صحیح کودکان می‌ شوند. از دیدگاه طب سنتی کودکان و نوجوانان، باید از خوردن مواد غذایی خشک‌کننده پرهیز کننده چرا که آنها در سن رشد و نمو قرار دارند و وجود حرارت و رطوبت برای این امر ضروری است.  سعی کنید قبل از دوران مدرسه بچه ها تنقلات سالم بیشتر آشنا کنید همچنین به آن توضیح دهید که چرا برخی از مواد غذایی مفید نیستند و ممکن است سلامت آن ها را به خطر بیاندازد. اگر این پست را دوست داشتید پیشنهاد پست زیر را مشاهده کنید که در آن برای شما لقمه های سالم برای کودکان مدرسه ای آموزش داده شده است.

منبع: طبایع ، اسنپ مارک

پست مرتبط: 5 لقمه برای مهد کودک و مدرسه بچه ها