عوامل تاثیرگذار رشد قد کودکان + نکات مهم

از بزرگترین نگرانی های والدین رشد قدی فراندانشان است و همیشه به این موضوع فکر می کنند و بسیاری راه های مختلف را برای افزایش قد فرزند خود می روند که در این پست درباره عوامل تاثیرگذار رشد قد کودکان و هچنین نکات مهمی که والدین به آن توجه نمی کنند خیلی کوتاه صحبت می کنیم که حتما اگر نگرانی درباره قد فرزند خود دارید همراه ما تا انتهای این پست باشید.

عوامل موثر و اصلی رشد قد بچه ها

  1. ژنتیکاز عوامل بسیار مهم برای تعیین قد نهایی کودک برآیند قد پدر و مادر آن کودک است. البته ممکن است به علت جهش های ژنی قد بچه ها از پدر و مادرشان بلند تر یا کوتاه تر شود. جالب است بدانید در تحقیقات جدید برای پیش بینی تعیین قد کودکان پزشکان بجز محاسبه قد پدر و مادر ، قد پدر بزرگ و مادر بزرگ هم استفاده می کنند.
  2. جنسیتجنسیت نقش مهمی در رشد کودکان و اندازه قد کودکان دارد و به همین دلیل است که در اکثر موارد، قد زنان کمتر از مردان رشد می‌کند. البته، همیشه وضعیت به این صورت نیست و در بعضی موارد کودکان دختر بلند قدتر از برداران خود می‌شوند.

رشد قد کودکان

سایر نکات مهم که به رشد قد بچه ها کمک می کند

  • هورمون رشد

هورمون رشد هورمونی است که از بخش پیشین هیپوفیز یا آدنوهیپوفیز آزاد می‌شود. هورمون رشد یا سوماتوتروپین ساختمانی پروتئینی دارد. به‌طور کلی هدف این هورمون، افزایش بیوسنتز پروتئین در سلول‌های بدن است. وظیفه این هورمون که در انسان از غده هیپوفیز در مغز ساخته و ترشح می‌شود، تحریک ساخت ترکیبات حیاتی برای رشد اندام‌های مختلف بدن است. یکی از عوامل بسیار مهم برای ترشح هورمون رشد خواب کافی می باشد که در بچه ها توصیه می شود قبل از ساعت 11 کودک خواب باشد.

  • تغذیه مناسب

از عوامل بسیار تاثیرگذار دیگر که باعث رشد مناسب قد کودکان می شود تغذیه مناسب است. از جمله مواد غذایی مفید برای رشد قد را می توانند به تخم مرغ ، حبوبات ، گوشت ، لبنیات و دیگر غذا های سالم اشاره کرد.

ورزش یکی دیگر از اساسی ترین مواردی است که در بحث رشد قد باید به آن توجه کرد. ورزش های ساده ای مثل طناب زدن ، بارفیکس ، ژیمناستیک ، حرکات کششی ، شنا ، والیبال ، بسکتبال از این دست وزش ها هستند که برای قد کودک بسیار مناسب است.

نکته مهم : تزریق هورمون رشد در موارد بسیار اندک و تنها در زمانی که مشخص شود هورمن رشد در بدن فرد کاهش داشته است ممکن است مفید باشد. شربت ها و قرص هایی که تبلیغات آن می شود تاثیر در قد کودک ندارد پس مراقب عوارض آن باشید.

منبع : دکتر فاطمه حافظی پور ، ویکی پدیا