درمان یبوست در کودکان مدرسه ای

متاسفانه یکی از مشکلات بزرگ چه در دوران پیری و چه در دوران کودکی یبوست است که متاسفانه زیاد به آن توجه نمی شود در حالی که طب ایرانی یبوست را ریشه بسیاری از بیماری می داند و اعتقاد دارد باید سریع درمان شود. اما دلایل یبوست در بین کودکان چیست و روش های درمان یبوست در کودکان چیست را در این پست به آن خواهیم پرداخت.

از دلایل اصلی ایجاد یبوست در کودکان

درمان یبوست در کودکان

 1. استفاده نکردن از فیبر کافی
 2. اجتناب از رفتن به موقع به توالت
 3. اضطراب و تنبیه و سختگیری والدین و معلم ها
 4. کم تحرکی و فعالیت بدنی کم
 5. عدم مصرف میوه و سبزی
 6. مصرف زیاد غذاهای غلیظ یا خشک مانند برنج، ماکارونی، سیب زمینی، پنیر، کشک و موز و …
 7. مصرف تنقلات چسبنده و شور مانند چیپس و پفک، چیپس، بیسکوئیت های شور و چوب شور و …
 8. کمبود الکترولیت های بدن

مراحل درمانی یبوست در کودکان

حال که با دلایل اصلی ایجاد یبوست در کودکان آشنا شدیم باید بدانیم که روش های درمان آن چیست هرکدام از دلایل بالا راه درمان خود را دارند مثال کودکی از که از رفتن به موقع به توالت اجنتاب می کند با کنار گذاشتن این عادت مشکل اش حل می شود اما در سایر موارد نیاز است از خوردن برخی مواد غذایی پرهیز و استفاده از برخی از خوردنی ها را افزایش دهیم که در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

پرهیز های مهم غذایی برای رفع یبوست در کودکان

در بیسیاری از مواقع فقط با پرهیز غذایی مشکل یبوست در افراد حل می شود اگر از مواد غذایی گفته شده در ادامه را زیاد استفاده می کنید مصرف آن را کم یا بطور کامل قطع کنید. پرهیز غذایی برای رفع یبوست موارد زیر از مهم ترین خوردنی هایی است که باعث یبوست یا تشدید آن می شوند.

درمان یبوست در کودکان

 1. پرهیز از شوری خواری (نمک زیاد، چوب شور، چیپس و پفک)
 2. پرهیز از تند خواری (فلفل و ادویه و سس تند)
 3. حذف ادویه جات تند و خشک کننده غذای کودک
 4. پرهیز از تهیه غذاهای خشک و غلیظ برای کودک

خوردنی های مفید برای درمان یبوست

اما برسیم به مواد غذایی بسیار مفید برای حل مشکل یبوست در کودکان و حتی بزرگسالان این خوردنی های خوشمزه جدا از حل مشکل یبوست دارای خواص فراوانی است که در رشد و تقویت کودکان بسیار موثر است از جمله خواص لیست خوردنی های زیر مواد مغذی خونساز است.

 • مایعات مفید 
  آب برگه زردآلو یا آلو بخارا خیسانده، شیرگرم، شربت خاکشیر، شربت انجیر ، شربت آلو، اسموتی آلو
 • میوه‌های مفید برای درمان یبوست
  از جمله بهترین میوه ها برای درمان کردن یبوست در کودکان و بزرگسالان انجیر، آلو، زردآلو، هلو، گلابی، انبه، آناناس است.
 • تنقلات خوشمزه برای رفع یبوست
  در بین تنقلات انجیر، مویز، توت و لواشک و برگه میوه بیشترین اثر را برای درمان یبوست دارند.
 • پوره میوه و سبزیجات کمک کننده برای بیماری یبوست
  پوره های میوه های زردآلو، آلو، هلو، کدو حلوایی، هویج برای درمان این بیماری بسیار مفید هستند.
 • مربا های کمک کننده به درمان یبوست
  مربا های گل محمدی، گلابی، انجیر، آلو، زردآلو اگر در برنامه غذایی خودتان اگر قرار دهید به حل مشکل یبوست بسیار کمک می کند.

سالاد برای یبوست کودکان

 • سالاد های مفید برای درمان یبوست
  تمام سالاد هایی که حاوی هویج، کرفس، کاهو، جعفری، گشنیز، جوانه ها، پودر گل محمدی و روغن زیتون باشند برای یبوست مفید خواهند بود.
 • سوپ های مفید برای یبوست
  سوپ هایی که در طرز تهیه آن یکی از خوردنی های چون هویج، گشنیز، جعفری، کدو حلوایی، آلو بخارا و روغن زیتون استفاده شده باشد برای رفع یبوست مفید هستند.
 • خورش های خوشمزه و مفید برای درمان یبوست کودکان
  جلوگیری از یبوست با خورش های ایرانی اصیل : شما با قراردادن برخی از خورش های سنتی و قدیمی ایرانی در برنامه غذایی خود می توانید از یبوست جلوگیری کنید. از جمله این خورش ها آلو اسفناج، مرغ و آلو، قیمه آلو یا آش آلو است.

دیگر راهکار های درمان یبوست

درمان یبوست در کودکان

در کنار تمام نکات تغذیه ای بالا انجام ورزش و داشتن تحرک کافی یک امر ضرروی است و فقط نباید در درمان یبوست به نکات تغذیه ای توجه شود بلکه رفع مشکل کم تحرکی شاید حتی از تغذیه هم نقش مهم تری داشته باشد پس حتما در برنامه کودک خود ورزش کردن را اضافه کنید. دویدن آرام ، پیاده روی ، پیاده روی تند از جمله کم هزینه ترین ورزش ها هستند که می توانید به همراه فرزندان خود به آن ها بپردازید. همچنین در طب ایرانی ماساژ شکم بصورت دورانی در جهت عقربه‌ های ساعت یا از بالای شکم به سمت پایین با روغن های زیتون ، بادام شیرین و کنجد سفارش شده است و از روش های درمانی محسوب می شود.

الکترولیت های بدن

درباره الکترولیت های بدن که در بخش اول به آن اشاره شد در تغذیه، به مواد معدنی ضروری موجود در خون، عرق و ادرار اطلاق می شود. الکترولیت های بدن عبارتند از: سدیم، پتاسیم،کلرید،کلسیم، منیزیم، فسفات، بی کربنات الکترولیت های ذکر شده  برای فرآیندهای مختلف بدن، از جمله حفظ تعادل پایه اسید، عملکرد صحیح اعصاب و ماهیچه ها و هیدراته نگه داشتن بدن مورد نیاز هستند. همچنین الکترولیت ها برای حفظ عملکرد سیستم عصبی و ماهیچه ها و حفظ تعادل محیط داخلی بدن هر فرد بسیار مهم هستند. در برخی اوقات که کودکان مدت زمان طولانی دچار یبوست هستند پزشکان آزمایش اندازگیری الکترولیت های بدن را تجویز می کنند

امیدواریم در پایان این پست برای شما مفید بوده باشد و توانست باشید از نکات آن استفاده کرده باشید. دقت کنید زیاد روی حتی در بهترین مواد غذایی موجود در کره زمین هم می تواند مضر باشد پس سعی کنید در هیچ کدام از مواد خوراکی توصیه شده زیادروی نکنید و در صورت حل نشدن مشکل فرزند خود به دکتر مراجعه کنید و از مصرف دارو های شیمایی یا حتی گیاهی درمان یبوست بدون تجویز پزشک خودداری کنید چون برخی از این دارو ها دارای اثرات طولانی مدت هستند.

پست پیشنهادی برای شما :  روش اصولی از پوشک گرفتن کودک