3 رفتار ساده که باعث افزایش اعتماد به نفس در کودکان می شود

امروزه همه با اهمیت اعتماد به نفس آشنا هستند اما چه کار کنیم که کودکانی با اعتماد به نفس تربیت کنیم. در این پست می خواهیم به این موضوع بپردازیم و شما را با 3 رفتار ساده که باعث افزایش اعتماد به نفس در کودکان می شود را آشنا کنیم. همچنین در انتهای این پست به شما چند کتاب مفید در این زمینه معرفی می کنیم که می تواند به شما کمک بیشتری کند. با یک جمله معروف می رویم سراغ معرفی این سه رفتار ساده برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان.

بیشتر دستاورد های ما در زندگی نتیجه اعتماد به نفس ما هستند نه مهارت ها و توانایی های ما

1- نحوه صحبت با فرزندان خود را تغییر دهید

افزایش اعتماد به نفس در کودکان

اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که نحوه صحبت کردن با فرزند خود را تغییر دهید و همیشه با روی خوش، مثبت نگری و احترام با آن ها سخن بگویید. شیوه ای که شما با کودکانتان صحبت می‌کنید مهم ترین عامل در شکل‌دادن به شخصیت و اعتمادبه‌نفس فرزندتان است. پایه اعتماد به‌ نفس عزت‌نفس است. عزت نفس به معنای آن است که شخص چقدر خود را دوست دارد و چه میزان به خودش احترام می‌گذارد. اگر تا بحال به این موضوع دقت نمی کردید از همین الان تغییر را شروع کنید.

2- تعریف قوانین برای کودکان و نظارت بر آن

افزایش اعتماد به نفس در کودکان

می توان با اطمینان گفت که بیشتر خانواده قوانینی برای فرزند خود وضع کرده اند اما برخی به نظارت آن فکر نمی کنند. برای داشتن کودکانی شاداب و با اعتماد به‌ نفس اطمینان حاصل کنید که آن‌ ها قوانینی را که برایشان وضع کرده‌اید، رعایت می‌کنند. کودکان خواهان و نیازمند قوانین هستند. همه ما خواهان آموزش ارتباط موثر و انضباط برای کودکانمان هستیم بدون آن که دیکتاتوری در خانه برقرار کنیم، وضع قوانین این کار را برای شما ممکن می سازد. کودکان نیز خواهان این قوانین هستند. آن‌ها از والدین انتظار دارند تا از آن‌ها مواظبت کنند، تربیت‌شان کنند و آموزش‌شان دهند. ممکن است با ورش برایتان مشکل باشد؛ اما کودکان خواستار راهنمایی‌های شما هستند تا چهارچوبی برای انجام کارهای خود داشته‌باشند. برخی از والدین به اشتباه تلاش می‌کنند تا دوستی برای فرزند خود باشند و از وضع قوانین خودداری می‌کنند. وضع قوانین، امری حیاتی برای تربیت کودکان است. سعی کنید از تکنولوژی های امروزی کمک بگیرید کلی برنامه کاربردی وجود دارند که به شما در این زمینه کمک می کند.

3- کمک به افزایش قدرت تصمیم‌گیری در بچه ها

افزایش اعتماد به نفس در کودکان

سومین موردی که باید به آن توجه کنید کمک کردن به کودکان برای افزایش قدرت تصمیم گیری آن ها است. زمانی که فرزندانمان را از نتایج مثبت و منفی هر راه‌حلی برای مشکلاتشان آگاه می‌کنیم و به آنان اجازه می‌دهیم که خود تصمیم‌گیری کنند باعث بالا رفتن اعتماد به‌ نفس آن‌ ها خواهیم شد و همچنین آموزش می‌دهیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده بگیرند. این یک تمرین بزرگ برای بچه ها است

نکات تکمیلی و پیشنهاد ویژه

زمانی که بچه ها در حال رشد هستند هیچ‌ گونه ایده‌ای درباره شخصیت خود ندارند پس شروع به جمع‌آوری داده درباره خود از محیط اطرافشان می‌کنند و بهترین منبع، رفتار مهم‌ترین افراد زندگی‌شان یعنی پدر و مادر است؛ پس برای این که تاثیر شگرفی روی فرزندانمان داشته‌باشیم با حرف‌های خود روحیه آنان را تقویت کنیم. هیچ وقت از آنان انتقاد شدید و شکایت نکنید و تقصیر را به گردن آنان نیندازید. همیشه به آنان بگویید که چه کودکان شگفت‌انگیزی هستند. همیشه مشکلاتشان را درک کنید و به آن ها بگویید که بسیار باهوش و خوب هستند. این ها راهکارهایی ساده با کمترین هزینه هستند؛ اما اهمیت زیادی در بالا بردن اعتماد به‌ نفس کودکان دارند. با صرف وقت کم، می‌توان با استفاده از این روش‌ ها اعتماد به‌ نفس فرزندانمان را افزایش دهیم. پیشنهاد ویژه ما به شما معرفی کتاب کلید های پرورش اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان اثر گلن استنهاوس است که یکی از بهترین کتاب هایی است که در زمینه اعتماد به نفس بچه ها می توانید پیدا کنید است. در حال حاضر این کتاب را با تخفیف 25 درصد میتوانید از فروشگاه دیجی کالا خریداری کنید.